Expandmenu Shrunk


Úvodní stránka

Muzika Jara 1997, Martinovo údolí, Cvikov

Muzika Jara vznikla v roce 1993. Její původní malé hráčské obsazení se díky interpretačním záměrům postupně téměř zdvojnásobilo. V nejširším obsazení dnes v muzice hrají nebo s ní úzce spolupracují houslisté Zdeněk Pechoušek, Světlana Pechoušková, a Štěpán Hanuš, na violu hraje Jitka Balková a Radek Trupl, na kontrabas Theo Andreas Kämpfer, na klarinety a flétny Karel Mezera a Tomáš Pykal, na dudy Marie Dvorná, zpívá Lucie Kordová. Jako stálý host spolupracuje s kapelou cimbalista Michal Horsák.

Uměleckým vedoucím souboru je Karel Mezera, který společně se Zdeňkem Pechouškem upravují a aranžují a komponují písně a tance podle svých představ a potřeb muziky, která dnes má ve svém repertoáru více než 140 titulů. Některé úpravy jsou také z pera bývalého člena muziky Martina Hauptmanna.

Téměř všichni členové kapely jsou profesionálové, kteří působí v předních českých orchestrech, nebo vyučují instrumentální hru v uměleckých školách. Muzika Jara se za dobu své existence může pochlubit celou řadou úspěchů na domácí i mezinárodní scéně. Účinkovala například na koncertech a festivalech v Německu, Švédsku, Švýcarsku, Francii, Slovensku, Holandsku, Španělsku, Lucembursku, Kypru, Turecku, Itálii a Japonsku. Pravidelně též pořádá koncerty v Praze a spolupracuje s dalšími předními folklorními soubory. Významným úspěchem souboru byla nahrávka doprovodné hudby k učebnici lidových tanců prof. Františka Bonuše „The Golden Gate is open“ určené pro USA. Muzika Jara dosud natočila tři CD. Písně z těchto alb se pravidelně objevují ve vysíláních Českého rozhlasu a rádia Proglas.

Muzika Jara 2002, Cvikov

V letošní sezóně připravila muzika Jara u příležitosti 20. výročí svého vzniku program, který je nejen průřezem dosavadní činnosti, ale i představením nového repertoáru pro natočení již čtvrtého alba. Tento program je možno doplnit o vystoupení tanečního souboru JARO se kterým muzika Jara úspěšně spolupracuje již řadu let. Vynikající a svérázné úpravy známých i již téměř zapomenutých lidových písní a nová autorská díla spolu s vyzrálou precizní interpretací členů tohoto souboru, profesionálních instrumentalistů z předních českých orchestrů, zaručují nevšední hudební zážitek všem milovníkům dobré hudby. Do této doby měla muzika Jara možnost prokazovat své kvality především na zahraničních pódiích a tímto programem by se chtěla intenzivněji prezentovat i na české a moravské hudební scéně.Comments are closed.